تبلیغات
تیزهوشان قاین - نمونه سوال دفاعی پایه دهم
نمونه سوال دفاعی پایه دهم 
درس6
م.ح.ع
شکلک های محدثه
فصل ششم :  صفحه 50 تا 57 کتاب 
1-    معانی آفند و پدافند چیست؟    آفند یعنی حمله کردن و پدافند یعنی دفاع کردن
2-    پدافند عامل و پدافند غیر عامل را تعریف کنید .  هردفاعی که با استفاده از سلاح و تجهیزات نظامی صورت گیرد دفاع عامل گویند، و هر نوع دفاعی که بدون استفاده از سلاح و تجهیزات نظامی انجام شود را دفاع غیرعامل یا پدافند غیرعامل می گویند.
3-  جنگهای نسل چهارم کدامند؟ جنگهایی که در راستای توسعه فناوری های اطلاعات و ارتباطات الکترونیک انجام می شود.
4-    ویژگی جنگهای قدیم و جدید را بنویسید. ازویژگیهای مهم جنگهای قدیم این بود که براهداف نظامی و وارد کردن تلفات با استفاده  ازتجهیزات بر طرف مقابل تمرکز داشت درصورتی که در جنگهای جدید تصرف خاک و سرزمین معنا ندارد وهدف اصلی جابجایی حکومتها به نفع خود است. 
5-    چرا قدرتهای نظامی دنیای امروز کمتر به دنبال تسلط فیزیکی بر سایر کشورها هستند ؟  (دلایل به عهده دانش آموزان) ولی دودلیل 1- هزینه و خسارات وتلفات تسلط فیزیکی زیاد است، 22- با بوجود آمدن علوم و تکنولوژیهای جدید تسلط غیر نظامی آسانتر و پایدارتر شده است.
6-    مهمترین هدف در پدافند غیرعامل چیست؟   به حداقل رساندن آسیبها در سه حوزه ، تاسیسات، تجهیزات و نیروی انسانی است.
7-    مصداق پدافند غیرعامل در قرآن کریم کدام آیه است؟  آیه 600 سوره انفال که میفرماید: هر چه در توان دارید آماده کنید تا با آن دشمنان خدا و خودتان را بترسانید.
8- چهار مورد ازاقدامات پیامبر در هجرت از مکه به مدینه که جزء اصول پدافند غیرعامل است را نام ببرید. جواب صفحه 52 کتاب 
9- بازدارندگی چیست؟ تدابیر گوناگون یک کشور برای جلوگیری و مایوس کردن دشمنان درعملی کردن تهدیدات آنها می باشد.  
10-    یکی از مهمترین عوامل بازدارندگی دشمن چیست؟   توان ایستادگی و مقاومت مردم یک کشور است. 
11-    راهکارهای افزایش مقاومت و ایستادگی ما در برابر دشمنان کدامند؟ 1- تقویت ایمان،صبروبردباری22- آشنایی با موازین اخلاقی و عمل به آنها 3- اتحاد و انسجام مردم حول محور رهبری 4- آمادگی برای جهاد مال و جان در راه خدا 5- شناخت دوستان و دشمنان
12-    چه کارهایی درباره پدافند غیرعامل می توان انجام داد؟   جواب صفحه 54 کتاب
13-    آثار و نتایج رعایت پدافند غیرعامل را نام ببرید.  1- افزایش پایداری ملی 22- حفظ جان مردم وکاهش آسیب پذیری عمده در جامعه 3- ایجاد بازدارندگی دفاعی 4- ایجاد توانایی برای تداوم تولید اقلام ضروری 5- ایجاد تعادل برای بخش های مختلف جامعه در زمان بحران
14-    جنگ الکترونیک چیست؟  استفاده از انرژی الکترومغناطیسی با هدف تشخیص، بهره برداری و اختلال در طیف الکترومغناطیسی دشمن و جلوگیری از اقدامات مشابه آنها می باشد.
15-    منظور از فضای سایبر چیست؟ مجموعه ای ازارتباطات که ازطریق رایانه و وسایل مخابراتی بدون درنظرگرفتن مکان جغرافیایی برقرار میشود. 
16-    جنگ سایبری چیست؟  تهاجم عمومی به سیستمهای فناوری اطلاعات یک کشور با استفاده از روشهای نفوذ به رایانه ها و محافظت از سیستمهای فناوری خودی در برابر نفوذ بیگانگان است.
17-    چهارمورد از ویژگیهای فضای سایبر را بنویسید.   جواب صفحه 56 کتابطبقه بندی: دهم ،  علوم تجربی،  ریاضی فیزیک،  علوم انسانی، 

تاریخ : 3 اسفند 95 | 10:06 ب.ظ | نویسنده : سجاد صفرزاده | نظرات

  • paper | سی پی | هیت شا