تبلیغات
تیزهوشان قاین
لینکدونی
آمار بازید
کل بازدید ها :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل مطالب :
آخرین بروز رسانی :
درباره ما


سلام خدمت تیزهوش های عزیز
این وبلاگ با هدف كمك به شما عزیزان در راستای آموزش بهتر دروس و دریافت سوالات مورد نظر شما است.
باتشكر
sajjadsafarzade80@chmail.ir
ایجاد کننده وبلاگ : سجاد صفرزادهشاهنشاهی ایران (2)

شکلک های محدثه

شاهنشاهی صفوی

پس از سال‌ها فرمانروایی تیموریان و تشکیل حکومت‌های کوچک و بزرگ که عمده آن‌ها فرهنگ ایرانی را بازمی‌نمایاند، صفویان فرمانروایی گسترده‌ای را شکل داد که می‌توان از آن به عنوان یکی از دودمان‌های شاهنشاهی ایران نام برد و پس از دوره‌های گوناگون حکومت‌های ملوک الطوایفی و پس از سال‌ها توانستند دوباره ایران متحد را بنا نهند.

از نظر تاریخ ایران، دولت صفوی دارای دو ارزش اساسی و حیاتی است:

  • نخست ایجاد ملتی واحد با مسئولیتی واحد در برابر مهاجمان و دشمنان، و نیز در مقابل گردنکشان و عاصیان بر حکومت مرکزی؛
  • دوم ایجاد ملتی دارای مذهبی خاص (تشیع) که بدان شناخته شده و به‌خاطر دفاع از همان مذهب، دشواریهای بزرگ را در برابر هجومهای دو دولت نیرومند شرقی و غربی تحمل نموده است.

به هر حال با تشکیل دولت صفوی، گذشته دیربازی از گسیختگی پیوندهای ملی ایرانیان به‌دست فراموشی سپرده شد و بار دیگر به قول ادوارد براون، از ملت ایران «ملتی قائم بالذات، متحد، توانا و واجب الاحترام ساخت و ثغور آن را در ایام سلطنت شاه عباس اول به حدود شاهنشاهی ساسانیان رسانید.».

رسیدن ایرانیان به مرزهای سابق خود و نزدیک به مرزهای دوران ساسانیان، در بعضی مواقع و به ویژه در عهد پادشاهیشاه عباس و نادرشاه به ایران شکوه و جلال پیشین را باز داد.

از دوره صفوی (۱۷۳۲-۱۵۰۱ م) مذهب تشیع به عنوان مذهب رسمی ایران معرفی گردید. مذهب تشیع با ویژگی‌های سیاسی و اجتماعی خویش باعث اتحاد و استقلال ایران گردید و هویت ملی آن را در برابر تهاجمات و ضربات مهلک امپراتوری عثمانی حفظ نمود و ایران توانست بار دیگر به عنوان  یک قدرت بزرگ سیاسی و مذهبی قد علم کند.

در دوره شاه عباس شهر اصفهان به عنوان پایتخت ایران انتخاب گردید و به اوج عظمت و شکوه دست یافت به طوری که یادگارهای بسیاری از معماریو شهرسازی آن دوران تا عصر حاضر بر جای مانده‌است. صفویان در نتیجه تهاجم افغانها و تصرف  اصفهان توسط آنها از میان 

رفتند.

شاهنشاهی صفوی در سال ۱۵۹۸ میلادی.
شاهنشاهی صفوی، ۱۶۱۰ میلادی.
شاهنشاهی صفوی در سال ۱۷۱۹ میلادی.
شاهنشاهی صفوی در سال ۱۷۲۰ میلادی.شاهنشاهی افشار


افغان‌های یاغی پس از گشایش قندهار به دست نادر، به دهلی گریخته بودند. نادرشاه سه بار به هند اخطار نمود که افسران اشرف افغان که جزو غارتگران بودند (حدوداً ۸۰۰ نفر) و در قتل‌عام مردم ایران نقش اساسی داشتند را به ایران تحویل دهد که در پی عدم تحویل آنها سپاه ایران از رود سندگذشت و در جنگ کَرنال هندوستان را شکست داده و دهلی پایتخت آن را تصرف کرد.سپس ۸۰۰۰ متجاوز افغان را در بازار دهلی به دار زدند و بازگشتند. در این جنگ در طی یک روز بین بیست تا سی‌هزار از مردم هند کشته شدند.[۴] نادر با غنائم فراوانی که از هند به چنگ آورده بود به ایران  بازگشت و تاج پادشاهی هند را بر سر محمد شاه باقی‌گذاشت. غنائمی که نادر شاه به ایران آورد ده برابر بیش از بیشترین درآمد سالانهٔ دوران صفویه برآورد شده‌است. در میان این غنائم جواهراتی چون کوه نور و دریای نور و تخت طاووس و کره جواهرنشان شهرت دارند. نادر شاه به رغم کمی  سپاهیانش در مقابل لشکریان فیل سوار هندی توانست با به کارگیری تاکتیک‌های نوین جنگی لشکر انبوه هندوستان را در هم بکوبد. نادر شاه توانسته بود با آموزش‌های رزمی سنگین و کارآمد ارتش خود رابه یک جنگ‌افزار رعب آور برای دشمن تبدیل کند.

نادرشاه افشار ضمن تسلط بر تمامی خاک ایران، سلسله افشاریان را تأسیس نمود (۱۷۳۴ م). پس از افشاریان، زندیان(۱۷۹۶-۱۷۵۰۰ م) بر اریکه قدرت تکیه زدند و در دوره حکومت آنها شهر شیراز به پایتختی انتخاب گردید و به شهری باشکوه و بزرگ 

محدودهٔ فرمانروایی افشاریان.

شاهنشاهی زند

شاهنشاهی زند در ۱۷۸۲ میلادی.
شاهنشاهی زند در سال ۱۷۵۳ میلادی. «Empire de Perse» متن نوشته شده در زیر نقشه.
"The Persian Empire"، متن نوشته شده در زیر نقشه. نقشهٔ شاهنشاهی زند در سال ۱۷۵۸ میلادی.دوران شاهنشاهی زند به سردمداری کریم خان در سال ۱۱۶۳ قمری آغاز شد.

پس از قتل نادر و به دنبال اغتشاشات گسترده و عمومی در این ایام، سرانجام کریم خان  توانست پس از شانزده سال مبارزه دایمی بر تمامی حریفان خود از جمله محمدحسن خان قاجار و آزاد خان افغان غلبه کند و صفحات مرکزی و شمالی و غربی و جنوبی ایران را در اختیار بگیرد. وی به انگلیسی‌ها روی خوش نشان نداد و همواره می‌گفت آن‌ها می‌خواهند ایران را مانند هندوستان کنند. برادر وی، صادق خان، نیز موفق شد در سال ۱۱۸۹ ه. ق. بصره را ازامپراتوری عثمانی منتزع نماید و به این ترتیب، نفوذ اوامر دولت ایران را بر سراسر اروندرود و بحرین و جزایر جنوبیخلیج فارس مسلم گرداند.

پس از در گذشت کریم خان زند دگرباره جانشیانان او به جان هم افتادند و با جنگ و نزاع‌های مستمر، زمینه تقویت و کسب اقتدار آغا محمد خان و سلسله قاجار را فراهم آوردند.


قاجار

شاهنشاهی قاجار در سال ۱۸۰۸ میلادی (اوایل دودمان قاجار).

شاید بتوان آقامحمدخان قاجار را آخرین شاهنشاه یا امپراتور ایران دانست. چرا که پس از او و با جدایی بخش‌های بزرگی از ایران در زمانفتحعلی‌شاه و ناصرالدین شاه شاهنشاهی ایران رو به ضعف نهاد.

در دوره قاجار (۱۹۲۴-۱۷۷۹ م) نفوذ قدرت‌های استعماری همچون انگلیس و روسیه تزاری در ایران توسعه یافت و این قدرت‌ها با تحمیل عهدنامه‌هایی همچون ترکمانچای، گلستان و پاریس بر دولت ایران سرزمین‌های وسیعی در آذربایجان، گرجستان، ارمنستان و خراسان را از خاک ایران جدا کردند. نتیجه این تحولات وقوع جنبش‌هایی چون قیام تنباکو، مشروطیت، جنبش جنگل و قیام محمد خیابانی در ایران بود.پهلوی

دودمان پهلوی در زمان رضاشاه، ۱۹۲۱ م.

رضاشاه در سال ۱۳۰۴ه‍. ش/۱۹۲۴م به حکومت دست یافت و تاسیس سلسله پهلوی را اعلام نمود. در این دوران ایران به سوی جامعه‌ای مدرن حرکت کرد. او در شهریور ۱۳۲۰ از پادشاهی استعفا داد و حکومت را به فرزندش محمدرضا پهلوی واگذار کرد که تا وقوع انقلاب ایران در ۲۲۲ بهمن ۱۳۵۷ پادشاه ایران بود. او با وقوع انقلاب ایران برکنار شد و از این رو آخرین شاه ایران به‌حساب می‌آید. در دوره پهلوی صنعت نفت ایران به رهبری دکتر محمد مصدق ملی شد. در سال ۱۳۵۷ خورشیدی با انقلاب ایران، نظام سلطنتی در ایران تغییر کرد و نظام جدیدی به‌نام حکومت جمهوری اسلامی ایران شکل گرفت.
دسته بندی : دهم , نهم , هشتم , هفتم ,

آخرین مطالب

» کنکور سراسری1398 ( 25 مرداد 98 )
» بهترین نمونه سوالات در سایت همکلاسی ( 25 بهمن 96 )
» روز شمار هفته شوراهای آموزش و پرورش ( 27 دی 96 )
» نمونه سوال زیست شناسی یازدهم ( 24 دی 96 )
» نمونه سوال فارسی یازدهم ( 24 دی 96 )
» نمونه سوال شیمی یازدهم ( 24 دی 96 )
» نمونه سوال زمین شناسی یازدهم ( 24 دی 96 )
» نمونه سوال فیزیک یازدهم ( 24 دی 96 )
» نمونه سوال تاریخ یازدهم ( 24 دی 96 )
» نمونه سوال دینی یازدهم ( 16 دی 96 )
» #فارسی_یازدهم #درس۶ #پرورده‌ی_عشق ( 19 آذر 96 )
» ولادت پیامبر اکرم ( 14 آذر 96 )
» زلزله کرمانشاه ( 23 آبان 96 )
» نمونه سوالات فصل دوم زیست شناسی یازدهم | حواس ( 21 آبان 96 )
» پاورپوینت زیست شناسی یازدهم تمام فصل ها ( 21 آبان 96 )
» جملات ناب ( 27 شهریور 96 )
» کتاب های پایه یازدهم ( 23 شهریور 96 )
» سرفصل کتاب های ریاضی پایه دهم ( 26 مرداد 96 )
» شهادت حضرت علی (ع) ( 28 خرداد 96 )
» 3 خرداد ( 2 خرداد 96 )
» نمونه سوال درس هفتم دفاعی پایه دهم ( 14 اردیبهشت 96 )
» نمونه سوال درس هشتم دفاعی پایه دهم ( 14 اردیبهشت 96 )
» روز معلم ( 11 اردیبهشت 96 )
» میلاد امام سجاد(ع) ( 11 اردیبهشت 96 )
» میلاد حضرت ابوالفضل (ع) ( 11 اردیبهشت 96 )
» میلاد امام حسین (ع) ( 11 اردیبهشت 96 )
» نمونه سوال فصل 4 فیزیک دهم (سری2) ( 5 اردیبهشت 96 )
» نمونه سوال فصل 4 فیزیک دهم (سری1) ( 5 اردیبهشت 96 )
» درس 4 زبان انگلیسی پایه دهم ( 1 اردیبهشت 96 )
» بررسی و روش تدریس درس هشتم عربی دهم+پاورپویینت گویا ( 29 فروردین 96 )